en pl
Zj�cie

Jele fot. Henryk Janowski

zobacz ca�� galeri� ]

 

wi�cej ]

 
Kup biletImage

Image

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

 

Image

NFOŚ i GW

 

Image

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Turystyka » Szlak architektury drewnianej

Szlak architektury drewnianej

Województwo Podkarpackie, trasa IV sanocko-dukielska

Trasa o długości 113 km prowadzi z Sanoka na południe do Rzepedzi i Komańczy, a następnie na zachód w kierunku Jaślisk, Dukli do Krempnej i dalej na zachód przez Nowy Żmigród do Pielgrzymki. Fragment tej trasy biegnie przez Magurski Park Narodowy. Prawie w całości przebiega ona przez obszary zamieszkiwane w przeszłości przez ludność łemkowską i ukazuje dwa zasadnicze typy łemkowskiego budownictwa sakralnego: wschodnio- i zachodniołemkowskiego. Pierwszy nurt reprezentowany jest przez świątynie w Szczawnem, Rzepedzi, Turzańsku, Komańczy i Wisłoku Wielkim, drugi przez cerkwie w Chyrowej, Krempnej, Kotani, Świątkowej Małej i Wielkiej oraz w Pielgrzymce.

Przebieg trasy i obiekty zabytkowe na szlaku w obrębie Magurskiego PN i otuliny:

Cerkiew w Chyrowej - cerkiew w Olchowcu - cerkiew w Krempnej - cerkiew w Kotani - cerkiew w Świątkowej Małej - cerkiew w Świątkowej Wielkiej - cerkiew w Pielgrzymce.

Więcej o Szlaku Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim na stronie oficjalnej.

Województwo Małopolskie, trasa V Region Krynicko-Gorlicki

Trasa ta początkowo biegnie z Gorlic na wschód, potem na południe do Krynicy przez Szymbark, Bodaki, Gładyszów i Uście Gorlickie z kilkoma odnogami. Następnie wraca na północ do Gorlic przez Binczarową i Królową Górną. Wschodnia część trasy biegnie przez obszar otuliny Parku. Prezentuje nie tylko budownictwo sakralne, ale również stare drewniane domy mieszkalne.

Przebieg trasy i obiekty zabytkowe na szlaku w obrębie Magurskiego PN i otuliny:

Cerkiew prawosławna i cerkiew grekokatolicka w Bodakach - Cerkiew prawosławna i cerkiew grekokatolicka w Bartnem - drewniana zabudowa wiejska w Bartnem.

Więcej o Szlaku Architektury Drewnianej w województwie małopolskim na stronie oficjalnej.

Facebook