en pl
Zjęcie

Makolągwa, samiec, fot. Dawid Pszczoła

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 
Kup biletImage

Image

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

 

Image

NFOŚ i GW

 

Image

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Aktualności » Karpackie kły i pazury - webinar

Karpackie kły i pazury - webinar

2021-05-18 12:10:07

Magurski Park Narodowy ma przyjemność zaprosić Państwa na cykl "U źródła" - cztery webinary o ochronie dzikiej przyrody, prowadzone przez wyjątkowych gości.

 

Ostatnie spotkanie, zatytułowane "Karpackie kły i pazury" poprowadzi dr hab. Sabina Nowak - biolog, badaczka wilków i rysi, założycielka i prezeska Stowarzyszenia dla Natury „Wilk", członkini międzynarodowych grup specjalistów ds. dużych drapieżników. W latach dziewięćdziesiątych koordynowała działania na rzecz objęcia wilka i rysia ochroną gatunkową w Polsce. Od 1995 roku prowadzi badania nad wilkami i rysiami w różnych częściach Karpat, a od blisko 20 lat monitoruje rekolonizację zachodniej Polski przez te drapieżniki. Bada ekologię, komunikowanie się, zachowania socjalne, dynamikę i strukturę genetyczną wilków w najdalszych zakątkach kraju, od Roztocza po Bory Dolnośląskie i wybrzeże Bałtyku. Zaangażowana w działania na rzecz ochrony dużych drapieżników i ich siedlisk, a także ograniczania wpływu infrastruktury transportowej na przyrodę. Współautorka kilkudziesięciu artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych (m.in. w Science), kilku książek, a także wielu wydawnictw popularnonaukowych na temat drapieżników. Współtworzyła i prowadziła serię 28 filmów dokumentalnych „Las Story”. Prowadzi wykłady i seminaria o dużych drapieżnikach w Polsce i za granicą.

Karpackie kły i pazury

Karpaty są jedynym obszarem w Polsce zamieszkałym przez wszystkie trzy duże drapieżniki, wilki, rysie i niedźwiedzie. Pomimo iż duże drapieżniki kojarzą się z najdalszymi, niedostępnymi ostępami leśnymi, to w polskich Karpatach gdzie zagęszczenie ludności waha się od 40 do 350 osób na km2, drapieżniki te są w stanie żyć w lasach wykorzystywanych nie tylko przez gospodarkę leśną i łowiecką, ale też do intensywnej rekreacji milionów ludzi we wszystkich porach roku. Aby nas unikać, drapieżniki osiągnęły mistrzostwo kamuflażu, prowadząc nocny, skryty tryb życia. Badanie ich zachowań, wzajemnych relacji czy użytkowania przestrzeni jest niezmiernie trudne. Pomocne okazują się nowoczesne narzędzia badawcze: automatyczne kamery, genetyka i telemetria GPS/GSM. Dzięki nim odkrywamy fascynujące tajemnice prywatnego życia wilków i rysi, i udaje się obalić wiele mitów narosłych wokół tych drapieżników.

 

Wszystkie webinary będą dostępne na żywo na Facebooku. Będą także nagrywane, aby umożliwić ich późniejsze odtworzenie. Biorąc w nich udział wyrażacie Państwo na to zgodę. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką ochrony danych osobowych:
https://bit.ly/3xAobdu

 

Wydarzenia realizowane są w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0101/16 pn. "Realizacja programu edukacyjnego dla społeczności lokalnej Magurskiego Parku Narodowego Przybliżyć Naturę".

 

Image

 

Komentarze [0] | Dodaj komentarz

Facebook