en pl
Zjęcie

Dzięcioł białogrzbiety fot. Agnieszka i Damian Nowak

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 

Noc sów -sobota 24 marca 2018 r.
2018-03-20 20:00:59

Serdecznie zapraszamy milosników ptaków i nocnego spacerowania na kolejna edycje Nocy Sów. Jest to wydarzenie ogólnopolskie, koordynowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie, w którym Magurski PN uczestniczy juz 3 raz. Wiecej informacji o idei Nocy Sów znajda panstwo na stronie www.nocsow.pl, a na plakacie szczególy dotyczace czesci organizowanej przez Magurski Park Narodowy. Tradycyjnie zapraszamy równiez rodziny z dziecmi !

więcej ]

Ministerstwo Ochrony Środowiska

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

Image

NFOŚ i GW

 

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Aktualności » Ruszyła Akcja Żaba

Ruszyła Akcja Żaba

2017-03-21 09:34:37

Ruszyła Akcja Żaba

6 marca po raz 13 ruszyła Akcja Żaba, czyli przedsięwzięcie mające na celu uchronienie płazów migrujących z miejsc zimowania do miejsc rozrodu przed śmiercią pod kołami samochodów.  Przez kilka dni pracownicy Magurskiego Parku Narodowego rozkładali specjalne zabezpieczenia wzdłuż ruchliwej drogi wojewódzkiej pomiędzy Kątami a Nowym Żmigrodem. Dzięki temu ropuchy szare (a także inne gatunki płazów, choć dużo rzadziej) wędrujące w stronę stawków niedaleko koryta Wisłoki zatrzymają się przed drogą, a my będziemy mogli przenieść je na drugą stronę ulicy, gdzie już bezpiecznie będą kontynuować wędrówkę do miejsca rozrodu.

Image


W codziennym monitorowaniu oraz  przenoszeniu płazów pomagać nam będą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, z którą to szkołą MPN owocnie współpracuje od początków Akcji, od 2006 roku.
W ciągu 12 sezonów przez nasze ręce przeszło już ponad 34 tysiące płazów, co przedstawione jest w tabeli z rozbiciem na poszczególne lata:

Image


Podczas gdy ropuchy szare czekają na cieplejsze noce lub deszczowe dni, by rozpocząć swoją wędrówkę do miejsc rozrodu, inne płazy w Magurskim Parku Narodowym są już w trakcie godów.
Żaby trawne, najbardziej powszechne spośród gatunków polskich płazów, nie zważając na częściowe zlodzenie wód, już odprawiają swoje miłosne rytuały w płytkich miejscach z wodą stojącą. Wystarczyło kilka odpowiednich, stosunkowo ciepłych i wilgotnych nocy, by część z nich wybudziła się z zimowego letargu i dotarła do wód. Kolejne osobniki i kolejne gatunki płazów będą dochodzić wraz z nadejściem bardziej wiosennych warunków.
Obecnie już w kilku miejscach Magurskiego Parku Narodowego można obserwować żabie gody, ten pierwszy oprócz śpiewu ptaków tak bardzo zauważalny przejaw wiosny w naszej faunie. Te miejsca to specjalnie dla płazów utrzymywane stawki – jeden przy ścieżce przyrodniczej Kiczera im. prof. Jana Rafińskiego, u podnóża punktu widokowego, a drugi przy ścieżce przyrodniczej Folusz, w miejscu ogniskowym, od strony Wodospadu Magurskiego. Miejscem obfitującym w harce płazów są też rozlewiska Wisłoki przy drodze w Nieznajowej.

Image

W poniższym odnośniku (kliknij), pośród kilku filmów, na samym dole strony znajdziecie Państwo film „Radość życia” autorstwa Agnieszki i Damiana Nowaków, który jest piękną próbkę tego, co właśnie się w przyrodzie zaczyna. Miłego oglądania i miłej wycieczki, do której gorąco zapraszamy!

Komentarze [0] | Dodaj komentarz

Facebook