en pl
Zjęcie

Myszołów fot. Agnieszka i Damian Nowak

zobacz całą galerię ]

 

więcej ]

 

Noc Muzeów 2018
2018-05-15 14:50:37

W najbliższy weekend w całym kraju, w wielu muzeach i podobnych placówkach odbywać się będzie Noc Muzeów. Również w Krempnej, w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum im. Jana Szafrańskiego z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa moc atrakcji do wyboru, serdecznie zapraszamy okolicznych mieszkańców oraz turystów!

więcej ]

Kup biletImage

Ministerstwo Ochrony Środowiska

Polskie Parki Narodowe

Infrastruktura i Środowisko

Image

NFOŚ i GW

 

Image

WFOŚ i GW Rzeszów

 

 

SWISS CONTRIBUTION

 

 


 

Wspierają nas

Współpracujemy.

Teren MonitorowanyImagePobierz mobilny lokalizatpr burz

Aktualności » Przejście doliną Ciechani

Przejście doliną Ciechani

2016-06-07 12:59:16

Przejście doliną Ciechani

Od 11 czerwca do końca października br. Magurski Park Narodowy udostępnia do przejścia zorganizowanego z pracownikiem MPN lub uprawnionym przewodnikiem (tj. posiadającym aktualną licencję wydaną przez MPN) trasę przez dolinę Ciechani. Przejścia takie odbywać się będą w soboty i niedziele, w grupach zorganizowanych, na zaplanowanej trasie. Obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona.

Wszyscy, którzy będą chcieli uczestniczyć w takim przejściu, muszą uprzednio zgłosić swój udział telefonicznie w Ośrodku Edukacyjnym MPN w Krempnej (tel. 13 4414099) z podaniem terminu, nazwiska i liczby osób. Grupa może liczyć nie więcej niż 30 osób, stąd prosimy o wcześniejsze rezerwacje. Osoby bez takiej rezerwacji będą mogły dołączyć do grupy pod warunkiem, że będą w niej wolne miejsca (tj. grupa nie osiągnie maksymalnej liczby osób). Przejście będzie płatne, zgodnie z cennikiem opłat za wstęp na obszar Parku oraz za jego udostępnianie: 10 zł od osoby dorosłej, 5 zł młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści i osoby niepełnosprawne, 1 zł osoby legitymujące się Kartą Dużej Rodziny i mieszkańcy 7 gmin z terenu MPN i otuliny. Opłatę należy uiścić w dniu przejścia, na miejscu zbiórki, w schronisku Hajstra.

Przejście rozpoczynać się będzie o godzinie 10.00, zbiórka przy schronisku Hajstra w Hucie Polańskiej. Pracownik MPN lub uprawniony przewodnik będzie prowadził grupę przez dolinę Ciechani do starej drogi Krempna – Ożenna, a następnie z powrotem do Huty Polańskiej. Czas przejścia szacowany jest na około 4 godziny. Danego dnia (sobota lub niedziela) odbędzie się jedynie 1 przejście. Należy pamiętać, że trasa wiedzie przez teren nieudostępniony, a zatem należy się przygotować na trudne warunki terenowe, w tym obecność wielu miejsc podmokłych i bagnistych. Zalecane jest odpowiednie do warunków górskich obuwie i odzież. Przejście odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych.

Możliwe jest również przejście grupy zorganizowanej liczącej nie więcej niż 30 osób z własnym przewodnikiem beskidzkim posiadającym aktualną licencję MPN. Grupę taką należy uprzednio zgłosić w Ośrodku Edukacyjnym, umawiając termin przejścia i liczebność grupy oraz uiścić opłatę zgodnie z cennikiem wspomnianym powyżej. Takie przejście również możliwe jest jedynie w sobotę lub niedzielę.

Na pierwsze przejście zapraszamy już w sobotę 11 czerwca. W sobotę i niedzielę grupę prowadził będzie pan Bogusław Bargieł, przewodnik beskidzki II klasy na obszar Beskidów Wschodnich i III klasy na obszar Beskidów Zachodnich z licencją na Magurski Park Narodowy. Z wykształcenia mgr biologii, członek Koła Przewodników Turystycznych PTTK w Krośnie i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie, Instruktor Ochrony przyrody PTTK. Przypominamy, że aby mieć pewność udziału w wycieczce, należy wcześniej zarezerwować miejsce. W razie pytań prosimy o kontakt z pracownikami Ośrodka Edukacyjnego MPN w Krempnej.

Image

Image

Image

Image

Fot. Sławomir Basista, Archiwum MPN

Komentarze [1] | Dodaj komentarz

Dolina Ciechani
W poprzek doliny Ciechani przebiagał kiedys niebieski szlak, który schodził z Nad Tysowym i wchodził w dolinę strumienia, dawną drogą do Huty Polańskiej. MPN początkowo nawet zbudował tam mostki. Potem szlak z niewiadomych powodów został zlikwidowanych (krążą na ten temat różne pogłoski...). Płatne przejścia grupowe z przewodnikiem to jawne kpiny z wędrowców - i tak tamtędy chodzimy. Byłoby dobrze, gdyby MPN przywrócił dawny szlak (w lesie są jeszcze oznakowane drzewa, a ścieżki nie całkiem zarosły) lub udostępnił po prostu starą wiejską drogę, która prowadzi wzdłuż doliny od szosy Ożenna-Żydowskie. Zamknięcie tej doliny jest bezzasadne - nie ma tam niczego, co wędrowcy mogliby zniszczyć, wypłoszyć (kilka lat temu wypłoszyłam tylko stado dzików) lub zadeptać. Przypominam, że park narodowy oprócz funkcji ochronnej, ma także funkcję edukacyjną, a w dolinie Ciechani znajduje się wiele pamiątek przeszłości. Zamiast zwalczać wędrowców, byłoby lepiej, gdyby MPN bardziej zwracał uwagę na poszukiwaczy wojennego żelastwa, którzy intensywnie rozkopują góry na terenie Obszaru Ochrony Ścisłej "Zimna Woda" - są tam wykopane doły i leżą na wierzchu pociski sporego kalibru.
2016-06-21 19:32:24 | Beskidnica

Facebook